KATALOG  GALERIJANEKRETNINEMARKETING KONTAKT                                                   

 

 

NASLOVNAPROJEKTIRANJE GRAĐENJE ENERGETIKA-INSTALACIJE UREĐENJE DOMA UREĐENJE OKOLIŠA

Galerija

Orgnaski vrt i planiranje povrtnjaka

Prije nego što odete kupiti sjeme i sadnice, za svoj budići povrtnjak u kojem ste se odlučili za ekološki uzgoj, provo morate dobro isplanirati budući vrt. Pravilno planirajte gredice, stazice, mjesto za kompost i pohranu alata, a zatim pravilana sadnja plodored sijanje kako bi imali manje problema sa bolestima i štetnicima a time i više više uspjeha u vrtlarenju.

Za lijepi povrtnjak treba vremena, truda, novca i održavanje. Ako počnete na vrijeme planirati, možete smanjiti sve navedene faktore. Možete skicirati vrt koji je namijenen povrtnjaku, raslinje i drveće koje ga okružuje. Razmislite o uvjetima koji će utjecati na rast vašeg vrta: sunce, hlad, vjetar, odvodnja, pristup vodi.


Odabir mjesta sadnje 

vrtna gredica 

Ako imte veliku površinu zemlje na raspolaganju, da osmislite svoj povrtnjak, onda odaberite sunčanu stranu kako bi vaše povrće uspješno raslo i davalo zdrave plodove. Pratite koji su djelovi vrta tijekom dana i sezone u hladu, kako bi odabrali najsunčaniji položaj.
Vaš prostor za vrt trebao dobiti 6-10 sati dnevno sunca treba imati plodno i dobro drenirano tlo.
Gredice pripremite za sadnju i obogatite tlo s dobrim organskim gmojivom kao što je kompost.

Gredice i staze

eko uzgoj: krastavaca, sadnja krastavaca u vrtu 

Oblik gredica možete odabrati proizvoljno ali za uzgoj mnogih vrsta povrća, zavisno od njihovih zahtjeva, preporuća se kvadretni ili pravoktni oblik
gredice. Naparavite staze za lakši pristup sadnicama


Za centralnu komunikaciju odredite glavnu stazu, dovoljno široku za prolaz sa tačkama.
Pristupne staze gredicama su mali puteljci širine oko 30 cm da možete slobodno stajati.
Gredica bi morala biti povišena za 8-12 cm. iznad stazice.

Osim toga, staze su bitne za pravilno otjecanje vode prilikom obilnih kiša. Pravokutne gredice su max širine 1,20m, ne šire nego što možete doseći do sredine gredice za sadnju čupanje korova i berbe usjeva. 
Ako je vaš vrt na kosini, možete izraditi terase. Vodite računa o rubovima gredice, kako bi se izbjegla erozija. Južne padine su sunčane i toplije. Izbjegavajte mjesta u vrtu koja su u podnožju brda ili na nižoj razini gdje je voda i hladni zrak.
 

Glavna staza

U vrtu često donositi alate, vodu ili odvozite korov, kao i uklonjene biljake na završetku njihove vegetacije. Osim toga, staza mora biti široka i čvrsta za smještaj kolica, košara, posuda, crijeva, bala sijena i teške hrpe gnoja i malča. Glavnu stazu možete zasaditi travom, obložiti kamenim plačama ili posuti šljunkom, tucanikom ili malčom. Prije postavljanja bilo kakvog sloja na glavnu stazu prethodno treba zemlju dobro nabiti da izbjegnete nepravilno sljeganje staze.

Uvjeti sadnje

eko uzgoj: krastavaca, sadnja krastavaca u vrtu 

Odaberite mjesto koje ima pristup vodi. Biljke sadite u redovima. Nakon odluke gdje ćete na koju gredicu posaditi, imajte na umu da neke biljke rastu bolje zajedno nego same. Provjerite koje biljke su dobri, a koji loši susjedi za sadnju. Popis kompatibilnih i ne kompatibilnih biljke možete naći na link-u 
Odabir kompatibilnih biljaka u povrtnjaku    
Poštujte plodored, rotirajte sadnju usjeva svake godine, tako da jedna vrsta ne raste nikad na istom mjestu više od jednom u tri godine.

Alat za vrt

eko uzgoj: krastavaca, sadnja krastavaca u vrtu 
Za bolji rad u povrtnjaku morate nabaviti neke osnovne alate za sadnju: lopata za prebacivanje zemlje  i đuvriva, štihača za štihanje vrta, motika velika za kopanje i  mala okopavanjei đuvriva, štihača za štihanje vrta, motika velika za kopanje i  mala za okopavanje Neophodne su grablje za gredice, vile za razvrstavanje đubriva, komposta. Zatim crijeva i nastavak za zaljevanje, kantu, tačke za vožnju malča i zemlje.
Male ručne škare i zaštitne rukavice.Na vrijeme zaštitie ruke od ozljeda prilikom rada a naričito čupanja korova. Ukoliko već imate kosilicu za travnjak dobro će doći za košmju glavne staze ako je zasijana travom. Isplati se platiti malo više za kvalitetan i sigurniji alat.

Vrtna kućica

 

Za domaćinstva koja nemaju podrum ili veliku garažu za pohranu alata, idealna je mala drvena alatnica ili vrtna kućica u koju možete osim alata staviti drveni stol police sa kutijama za manji pribor, tegle i lončanice koje mogu pezimiti.
Najprikladnije su drvene vrtne kućice, od poluoblica ili dasaka koje se jednostavno montiraju i održavaju.
Vrtnu kućicu možete naručiti na linku:
 
Vrtne kućice i pergole 

Mjesto za kompost

Organsko vrtlarstvo uključiuje i kompost. Prirodno organsko gnojivo, bogao hranjivim tvarima i mineralima.
Na kraju vrta daleko od vidokruga - od vas i susjeda, odredite mjesto za kompost.
 
Možete posaditi ukrasno grmlje ili prema susjedu podigmuti ogradu. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Potražite: stanovi * kuće * nekretnine * agencije * projektiranje * građenje * rasadnici *unutarnje uređenje *okoliš *

     Kontakt     Naslovna   

    Agencije     Projektiranje   Građenje    Servisi održavanje   Unutarnje uređenje   Uređnje okoliša   Čišćenje-servisi     

   informacije  
  
e-mail: kontakt@mojanekretnina.eu 

   zahtjev za predaju oglasa
  
e-mail: kontakt@mojanekretnina.eu  

   Telefon: 85 (0)1 4684 104
   Mobitel: +385 (0)91 5438 534   +385 (0)91 941 8559